blok_reklamlar1
 

 

Projeler

A. OKUL-ÖĞRENCİ-VELİ SÖZLEŞMESİ

 

Öğrencilerimiz için eğitim-öğretimi uygun hale getirmek, okulumuzda güvenli ve düzenli bir ortam hazırlamak, veli-okul arasında sağlıklı iletişimin devamını sağlamak, öğrencilerimize olumlu davranışlar kazandırmak ve yaklaşımlarımızda tutum birliği sağlamak amacıyla “Okul-Veli-Öğrenci Sözleşmesi”’ni hazırladık. 5.sınıftan itibaren tüm sınıf düzeylerinde uygulanan ve öğrenci davranışlarının puan sistemiyle değerlendirildiği sözleşme, okul-veli-öğrenci hak ve sorumluluklarını, uyulması gereken okul kurallarını, ödül ve yaptırımları içermektedir.

 

B.AKRAN DANIŞMANLIĞI

 

Okulumuza yeni gelen öğrencilerimiz için, yeni ortamlarına daha çabuk alışabilmeleri, üst sınıflarla kaynaşabilmeleri amacıyla üst sınıflardan ablalarıyla veya ağabeyleriyle eşleştirme çalışmaları planlanmaktadır. Böylece, öğrencilerimizin her türlü uyum problemlerini paylaşabilecekleri ve okulla ilgili her konuda bilgi alabilecekleri bir ablası veya ağabeyi olmaktadır.

 

 

 

C. KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME PROJELERİ

 

Kendini gerçekleştirme yolunda ilk adım insanın kendini tanımasıdır. Bunun için yeterliliklerini, karakter özelliklerini, güçlü ve zayıf yanlarını bilmesi gereklidir. Kendinizi tanımak, doğru soruların sorulması ve gelen cevapların kalbinizde de onay bulması ile başlayan bir süreçtir. Bu sürece bilinçli bir şekilde yaklaşırsanız kendinize zamanda tanımanız gerektiğini de fark edeceksiniz. Maslow’ un ihtiyaçlar hiyerarşisinde bir insanın en alt basamaktaki ihtiyaçları karşılandıktan sonra bir üst basamaktaki ihtiyaca yöneldiği savunulur. Bu hiyerarşiye göre piramitin tabanında ilk sırayı temel içgüdüsel ihtiyaçlar olan yemek, uyumak gibi fizyolojik ihtiyaçlar yer alır. İkinci sırada insanların güvenlik ihtiyacının karşılanması gerekir.

 

Güvenlik ihtiyacı karşılandıktan sonra insanlar sevgi ve ait olma ihtiyacına yönelir. Sevmek ve sevilmek dışında insanlar kendisine saygı duyulmasını isterler. Saygınlık, tanınma, başarılı olma, taktir edilme gibi ihtiyaçları karşılandıktan sonra piramitin en tepesinde kendini gerçekleştirme yani ideallerini ve yeteneklerini gerçekleştirme ihtiyacı duyar. Kendini gerçekleştirme yolunda izlenecek bir süreç bu piramitte ifade edilmiştir. Buna göre bir basamaktaki ihtiyaç tam olarak karşılanamazsa bir üst basamağa sağlıklı bir geçiş sağlanamaz. Kendini gerçekleştirmekle ilgili olarak pek çok araştırma yapmış olan Maslow, kendini gerçekleştirmiş ve kendini tanıyan kişilerde 16 ortak özellik gözlemlemiştir.

 

 

 

 

Bunlar:

 1. 1- Gerçeğin bilinebilecek yönlerini, doğru olarak algılar.
 2. 2- Bilenemeyecek olanların bilinemeyeceğini, doğru olarak algılar.
 3. 3- Gerçeği olduğu gibi kabul eder.
 4. 4- Kendisini olduğu gibi kabul eder.
 5. 5- Başkalarını olduğu gibi kabul eder.
 6. 6- Yaşamın getirdiği olayları tam anlamıyla yaşayarak tadını çıkarma eğilimindedir.
 7. 7- Kendiliğinden hareket eder.
 8. 8- Yaratıcı bir biçimde davranabilir.
 9. 9- Kendine ve yaşama gülebilir.
 10. 10- İnsanlığa değer verir ve onun sorunlarını ciddiye alır.
 11. 11- Son derece yakın ve derin birkaç dostu vardır.
 12. 12- Yaşamı bir çocuğun gözü ve kalbiyle görüp yaşayabilir.
 13. 13- Gerektiğinde çok çalışır ve sorumluluğunun farkındadır.
 14. 14- Dürüsttür.
 15. 15- Çevresinin farkındadır, sürekli çevresini araştırır ve yeni şeyler dener.
 16. 16- Savunucu değildir. Rehberlik Birimimizde bu doğrultuda öğrencilerle grup çalışmaları ve sosyal sorumluluk çalışmaları çerçevesinde projeler yapmaktadır.
| Paylas