blok_reklamlar2blok_reklamlar1 
Genel Bilgiler Başvuru Şartları Başvuru Formu Ödüller İletişim
GENEL BİLGİLER

 

OYUNUN TARİHÇESİ    

 

             Tarihi araştırmalar Mangala Oyunu’nun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminden beri oynandığını göstermektedir. Dünyada “Coffee House” kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul’da atılmış; İstanbul’dan sonra günümüz Avrupa’sında kahve kültürünün izleri 1650 yılından itibaren, bizden 96 yıl sonra görülmeye başlanmıştır. Günümüze, bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak miras kalmıştır. İki kaynak da İstanbul’da resmedilmiştir. Mangala oyunu, iki görsel kaynakta da bulunan oyunlardan birisidir. Mangala Oyunu, tarih boyunca kumar amaçlı olarak oynanmamıştır. Ülkemize gelen yabancı seyyahlar, Türklerin bu oyunu saatlerce hiç tartışmadan zevkle oynadıklarını ve asla parayla oynamadıklarını seyahatnamelerinde anlatmışlardır.

 

         Dünyanın farklı ülkelerinde mangala türü oyunlar oynanmaktadır ancak Türk Mangalasını diğer mangala oyunlarından ayıran kimi özellikler vardır. Diğer mangala türlerinde taşlar genelde “tohum” adını almakta, taşları hareket ettirme ise “tohum saçma” olarak ifade edilmektedir. Bu da o kültürlerin ziraatçı bir toplum olduklarını göstermektedir. Oysa Türk Mangala’sında taşlar “asker” olarak görülmektedir. Ayrıca günümüze “hazine” olarak aktardığımız bölüme Türkler “orda” yani “karargâh” demişlerdir; bu da oyunumuzun bir çiftçilik oyunu değil, savaş oyunu olduğunu ortaya koymaktadır.

 

           Türk Mangala’sının bir diğer farkı ise alınan taşların bir tanesinin kendi otağına, yani kuyusuna bırakılmasıdır. Diğer mangala oyunlarında kendi kuyusuna taş bırakma olayı yoktur. Mangala’da kendi kuyusuna bir taş bırakma kuralı, Türk sosyal hayatındaki baba ocağına sahip çıkma geleneğinin bir tezahürüdür. Taş kazanmak için rakibin taşlarını çift yapma kuralı ise Türk inanç ve devlet sistemi tarihindeki ikili anlayışı sembolize etmekte ve Türklerin geleneksel dünya görüşüne uygun düşmektedir. Eski Türklerin göğü baba, yeri ana olarak kabul etmesini; Türk devlet sistemindeki töles-sol ve tardus-sağ ile idare yapıdaki yabgu ve şad sistemi gibi çiftleri bu duruma örnek gösterebiliriz.

 

         Kültür ve Turizm Bakanlığı Mangala Oyununun, Anadolu kültürünün köklü bir başlığı olduğunu, oyunun genç kuşaklara tanıtılmasının, yaygınlaştırılmasının yararlı olacağını, kültürel ve turistik alanlarda Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacağını bildirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mangala Oyunu’nun okullarımızda oynatılması uygun bulunmuştur. Mangala Oyununun çağdaşı olduğu diğer oyunlardan farkı, dağdaki çobandan, 70 yaşında ki bilgine, İstanbul’da sarayda ki Hanım Sultandan, 5 yaşında ki çocuğa kadar her yaştan ve kültürden insanın oynayabilmesidir.

 

         Araştırmacı Philip Townshend’e  göre bir toplumda, insanlarda en çok beğenilen ve örnek alınan niteliklerden bazılarının  Mangala oyunuyla ilgili olduğunu belirtmiştir.

1- Kurnazlık 2- Uyanıklık 3- Önceden görme 4- Esneklik 5- Direnme gibi.

 

 

BAŞVURU ŞARTLARI – TARİHİ

BAŞVURU ŞARTLARI

 

Yarışmaya Üsküdar İlçesi’ nde bulunan Ortaokulların 5.6.7.8.sınıf seviyesindeki öğrenciler katılabilecektir.

 

Yarışma eleme usulüne göre yapılacaktır. İki kategoriden oluşacaktır.

 

  1. Kategori: 5.ve 6. Sınıflar                2.Kategori: 7 ve 8.sınıflar

 

Yarışmanın birincisi; kategorilerin birincilerinden kendi aralarında yapılan maçla seçilecektir.

Yarışmanın üçüncüsü ise: kategorilerin ikincilerinden kendi aralarından yapılan maçla seçilecektir.

Oyun, üç set halinde oynanacak olup, oyunda mangalanın ilk dört kuralı uygulanacaktır; “Kale Kuralı” uygulanmayacaktır.

Yarışmaya katılmaya hak kazanan öğrenciler yarışma günü beraberinde kimliklerini getireceklerdir.

 

 

BAŞVURU TARİHİ

‘‘Başvuru tarihleri 9 Aralık 2013 – 20 Aralık 2013 tarihleri arasındadır’’

 

Turnuvanın yapılacağı yer ve zaman;

Asfa Eğitim Kurumları Spor salonu
Barbaros Mah. Mütevelli Çeşme Cad. No: 21/1
Tel: 0216 4743939

*Sabah Grubu – 1. ve 2.Kategori    maçları  yapılacaktır.( 06 Ocak 2014 Saat 10:00 -12:30 saatleri arası)

*Öğle Grubu    – Final maçları ve ödül töreni yapılacaktır     (06 Ocak 2014 Saat 14:00-16:30 saatleri arası)

OYUNUN KURALLARI

 

                  Mangala Turnuvası Oyunun Genel Kuralları;

 

                  Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6´şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

 

                  Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4´er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur. Oyuna kura ile başlanır. Oyunda 4 ana temel kural vardır.

 

1.TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

 

2.TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

 

3.TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

 

4.TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

 

Mangala Oyunu 5 set olarak oynanır.

 

Oyunu kazanan oyuncu (1) puan, kaybeden (0) puan ve berabere bitiren oyuncular yarım (0,5) puan alır. Oyunda eşitlik durumu olması halinde eşitlik bozulana kadar oyuna devam edilir.

ÖDÜLLER

 

 

Birinciye Madalya, Sertifika, Mangala Takımı, 1 Adet Tam altın
İkinciye Madalya, Sertifika, Mangala Takımı, 1 adet Yarım altını
Üçüncüye Madalya, Sertifika, Mangala Takımı, Bir adet çeyrek altın
Yarışmaya katılan her oyuncuya Asfa logolu Mangala takımı hediye  
İLETİŞİM

 

 

Adres Barbaros Mah. Mütevelli Çeşme Cad. No:21 34662 Üsküdar /İstanbul
Tel : 0216 474 39 39 (pbx)
Fax : 0216 474 39 51
asfamerkez@asfa.k12.tr
Sorumlu Öğretmen Alican Köylü (505 782 36 57)
BAŞVURU FORMU
Başvurular dolmuştur, ilginiz için teşekkür ederiz.
| Paylas