blok_reklamlar1
 

 

                                                              Çekik Gözlü Olmanın Sebebi Nedir?


                                                      Dünyamızda birçok coğrafyada çekik gözlü insanlar yaşamaktadır. Çekik göz      
   dediğimizde aklımıza ilk olarak Çinliler njgelmektedir.

 

   Çinliler, Japonlar, Moğollar, Eskimolar ve birçok ırktan vatandaşın gözleri çekiktir.

 

   Bunun sebebini açıklayacak olursak; Göz yapısı dünyadaki tüm insanlarda aynıdır. 
   Çekik gözlü olmanın sebebi göz kapaklarıdır. Çekik gözlü olan ırklarda                    göz kapağının 2. kıvrımı gözün üstüne doğru daha çok inmiştir. Gözün üstüne daha çok inen göz kapağı gözün daha dar görünmesine neden olmaktadır.

 

Aslında bu kıvrım kış mevsiminin soğuk geçtiği ve kar tabakasının yoğun olduğu yerde işe yaramaktadır. Kar tabakasından insanın gözüne kamaştıran bir ışık gelmektedir. Bu kıvrım sayesinde o ışıktan korunur. Yani göz kapağındaki 2. kıvrım kar gözlüğü görevini yapar.

 

imagesCA2K4IR5

Ama çekik gözlü bazı insanların yaşadıkları yerlerde kar yağmıyor diyecek olursanız; tarihte bilindiği gibi bu insanların ataları son buzul çağla birlikte Asya’nın kar ve buzlu bölgesi Sibirya dan daha sıcak olan güneye ve şuan yaşadıkları bölgelere göç etmişlerdir.

 

 

İnsan vücudu doğal olarak iklime ayak uydurmuştur. Aynı zamanda çekik gözlü insanların burunları da küçüktür. Burun delikleri ise solunan havanın ciğerlere gidene kadar ısınması için dardır. Soğuktan dolayı ciltleri yağlı yapıya bürünmüştür. Aynı zamanda bu kişilerin burunları rüzgarın olumsuz etkisinden fazla etkilenmemesi için diğer insanlara göre daha küçüktür.

 

Konuyu genelleyecek olursak insan vücudu yaşadığı iklim şartlarına göre uyum sağlamaktadır. Kimisi esmer tenli olurken kimisi kumral olabilmektedir. Ve daha bir çok örnek verilebilir. Bazı insanların çekik gözlü olmasının nedeni de karşılaşılan iklimdir.untitled

 

 

| Paylas