Ülkemizin doğal güzelliklerini keşfetmek ve tarihi bölgelerini görmek amacıyla ortaokul ve lise öğrencilerimize yönelik Doğu Karadeniz Gezimiz 20-22 Nisan tarihlerinde gerçekleşecektir. Gezi programı aşağıdaki gibidir. Gezi bilgilendirme afişine  buradan ulaşabilirsiniz.

1.GÜN

İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanında buluşulacak ve Türk Hava Yollarının TK7422 Sefer sayılı uçağı ile saat:07:05 ile Trabzon’a Hareket edilecek, yaklaşık bir saatlik uçuştan sonra Trabzon’a varılacaktır. Buradan Maçka üzerinden, Değirmendere Irmağını takip ederek, Altındere Milli Parkına varılacaktır. Minibüslerle, 1650 m. yüksekliğinde Karadağ’ın yamaçlarına kurulmuş Sümela Manastırı’na çıkılacaktır. Su Kemerleri, Kutsal Su, Ayazma, Keşiş Şapelleri, Kaya Kilisesi, Talebe Odaları, Hz.Adem Peygamber ve Dünyanın yaratılışından, Hz. İsa ve Hz. Meryem’in hayatları, Büyük Azizler, Hz. İsa ve Meryem Ana ile ilgili,  İncil’den ve Tevrat’tan sahnelerin resmedildiği freskolar görülecek, öğretmenlerimiz bir yandan bilgilendirme yapacaklardır.

2.GÜN

Sabah kahvaltısından sonra, yıllık ortalama metrekareye 2300 mm. ile Türkiye’nin en çok yağış alan ili; Rize’ye varılacaktır. Burada çay fabrikasında çayın bahçeden evimize gelişi sürecinde geçirdiği işlemler izlenip alışveriş yaptıktan sonra, Ziraat Bahçesi, Kale ve Rize Bezi Atölyesi gezilecektir. Akabinde Çamlıhemşin’e geçilecektir. Buradan minibüslerle 3939 m. yüksekliğe kadar yükselen ve Türkiye’nin en yüksek sıradağları olan; Kaçkarlar’a doğru Fırtına Irmağı vadisini takip ederek çıkılmaya başlanacaktır. İlk olarak Cenevizliler zamanından kalma, tek kemerli köprülerin en güzellerinden biri olan, eski adı Cinciva olan 1699 yılında yapılan 40 m. uzunluğunda ki Şenyuva köprüsü görülecektir.  Buradan Palovit Şelalesine varılacaktır. Hemşin Lordu Arhakel tarafından 14.yy.da yaptırılmış olan Zilkale’ye geçilecektir. Buranın gezilmesinden sonra Hala Irmağını takip ederek Ayder Yaylasına ulaşılacaktır. Asırlık kayın ağaçlarındaki Karakovan Petekleri ve Gelintülü Şelalesi’nin görülmesinden sonra serbest zaman ve dinlenme molası ardından otele varılacaktır

3.GÜN

Sabah kahvaltısından sonra, Trabzon’un en uzun ırmaklarından olan, Solaklı Irmağı üzerindeki Hapsiyaş Köprüsü’ne varılacaktır. Köprü, kayalar üzerine oturtulan kesme taş ayakları, ahşap gövdesi ve kiremitli çatısıyla benzerlerinden ayrılmaktadır. 1935 yılında büyük ahşap kütükler kullanılarak yapılan köprü, kemere benzeyen geometrik biçimli tasarımı sayesinde geniş dere yatağını başarılı bir şekilde aşmıştır. Buradan Haldizen Deresi vadisini takip edilecek, 1200 m. yüksekliğindeki bir kartpostal güzelliğindeki Uzungöl Yaylası’na varılacaktır. Uzungöl’ün eşsiz doğasında serbest zaman sonrası Trabzon’a dönülecektir. Panoramik şehir turu yapıp, Tünel, Faroz, Taksim, Müze, Boztepe, Ayasofya Kilisesi, Atatürk Köşkü, Kale ve Zağnos Köprüsü gezileri ve Geleneksel Trabzon el işi örme gümüş mağazalarında alış-veriş molasının ardından İstanbul’a dönüş için hava alanına transferle Türk Hava Yollarının TK7435 sefer sayılı uçağı ile yolculuk yapmak için saat: 21:35’te varılacaktır. 23:25 Sabiha Gökçen Hava Limanına inilecektir.