blok_reklamlar2blok_reklamlar1
Asfa İspanya’da

IMG_9930Asfa Eğitim Kurumları öğrenci, öğretmen ve velilerinden oluşan bir grup Madrid, Endülüs (Toledo, Cordoba, Sevilla, Malaga, Granada, Valencia) ve Barcelona’yı kapsayan ve özellikle Endülüs Devletinin İspanya topraklarında bıraktığı İslamî kültür ve İslam Mimarisinin önemli eserlerini yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere 15 Mayıs – 20 Mayıs 2014 tarihleri arasında İspanya’daydı.

 

 Gezimizin ilk durağı olan Madrid’in Palacio Real de Madrid Sarayı, ortasında Kral III. Charles’ın at üstündeki bir heykeli bulunan Madrid’in en ünlü ve en merkezi meydanı olan Puerta del Sol Meydanı,  şehrin ana meydanlarından biri olan Plaza Mayor, Almudena Katedrali, Kibele Sarayı (Cibeles Palace) nın bulunduğu Plaza de Cibeles ve Real Madrid’in dünyaca ünlü stadı Santiago Bernabeu Stadyumu’nu gezen grubumuz geceyi Madrid’te geçirdi.  

 

Sabah Tajo Nehri’nin üç tarafını çevirdiği Toledo’ya geçildi. Alcantara Köprüsü, San Martin Köprüsü, Bisagra Kapısı, Plaza de Zocodover, Toledo Katedrali ve Yahudi Mahallelerini gezdikten sonra Santa Maria la Blanca Sinagogu’nu da gören grubumuz Cordoba’ya hareket etti.

 

Grubumuzun Cordoba’da ki ilk durağı avlusuna, içerisinde eskiden  portakal ağaçları bulunduğu için portakal ağaçlı avlu denil Kurtuba Camisi (Mezquita Camisi). İnanılmaz büyüklükte bir cami, etkilenmemek elde değil. Daha sonra Jewish Quarter yani Yahudi yerleşim bölgesini gezen grubumuz geceyi geçirmek üzere Sevilla’ya hareket etti.IMG_9956

 

Arap mimarisi tarzında inşa edilmiş bir meydan olan Plaza de Espana’nın ardından Endülüs’ten sonra yıkılarak katedrale çevrilen, camiden geriye şehrin her yerinden görülebilecek büyüklükteki ve müezzin ezan okumak için at sırtında çıktığı minaresi kalan Sevilla Katedrali’ni gezdiler. Daha sonra İspanya Kralının Arap mimarisinde EL-Hamra sarayının bir kopyası olarak yaptırdığı Alcazar Sarayı ve Alcazar Bahçelerini (Jardines De Alcazar) gezdiler.  Buradan hareketle Malga’da panoramik bir şehir turu yapıp ve Granada’ya hareket edildi. 

 

Granda’da yapımına 1238 yılında başlan ve gözünüzü nereye çevirirseniz çevirin kaçamayacağınız “Velâ Gâlibe İllallah” yani “Allah’tan başka Galip yoktur.” Ayetinin yazılı olduğu dünyaca ünlü El-Hamra Sarayını ve bu sarayın karşısındaki Cennetü’l- Arifin Bahçesini (Generalife) ziyaret eden grubumuz geceyi burada geçirerek Grenada’daki gezisine sabah Arap Mahallesini gezerek ve Granada Katedralini ziyaret ederek tamamladı.

 

IMG_9905Grubumuzun sonraki durağı ise İspanya’nın modern yüzü olarak ifade edilen Valencia’ydı. El Carmen bölgesi olarak bilinen gece gündüz şehrin en popüler mekânı olan tarihi eski şehir bölümünü gezen grubumuz buradaki tarihi binaları gezerek Valencia Tren İstasyonunu, Boğa güreşlerinin yapıldığı arenayı ziyaret etti.  Avrupa’nın en büyük okyanus akvaryumu L’Oceanogràfic’in yer aldığı Sanat ve Bilim Şehri Kompleksi gezen ve Akvaryumdaki gösterileri izleyen grubumuz buradan Büyük İspanya Turu’nun son durağı olan Barcelona’ya hareket etti.

 

Barcelona’da Olimpiyat Köyü bölgesine çıkarak şehri tepeden seyretme imkânı elde eden grubumuz daha sonra   Barcelona’nın simgesi olan Gaudi’nin en ünlü ve görsel zekâ ürünü eseri,  UNESCO dünya tarih mirası listesinde yer alan,  hâlâ bitirilememiş  Sagrada Familia Kilisesi’ni ziyaret etti.   Barcelona’daki en ünlü cadde olan, Plaça de Catalunya ile sahildeki Kristof Kolomb Heykeli’ni birbirine bağlayan  La Rambla Caddesi de ziyaret eden grubumuz Barcelona Futbol Kulübünün Stadı Neu Camp’ı da ziyaret ettiler. Daha sonra Barcelona De la Roca Village Outlet Center’da alışveriş için serbest zaman geçiren grubumuz 20 Mayıs 2014 Salı günü Türkiye’ye geri döndü. 

 

| Paylas