blok_reklamlar2blok_reklamlar1
Aşiyan Yollarından Ses Versem Duyar Mısın?

      Özel Asfa  Ahmet Mithat  Anadolu  Lisesi  11. Sınıflar Türk Edebiyatı dersi  gezi programı çerçevesinde  11. Sınıflar  Edebiyat Öğretmenleri  Gülcan  Coşkun ve  Abdülkerim Demir’le Aşiyan’a   gitti. Servet-i Fünun  edebiyatı 11.  sınıf  edebiyatın  temel konularından birisidir.  Okulda  teorik olarak   görülen bilgiler somutlaştırarak verilmiş oldu.  Aşiyan Nedir? Aşiyan ; ünlü şair Tevfik Fikret’in evidir. Sanatçı uzun süre boğaz peyzajına bakan bahçe içinde bir evde oturma özlemini, 1906 yılında bu evle gerçekleştirmiştir. Şair; Rumeli Hisarı’nın sırtında , Robert Kolej yanında önceden beri çok sevdiği bu yerde evini yapmıştır. Müzede sergilenmekte olan, Aşiyan’ın orijinal çizimlerinin gösterdiği gibi, mimarisini ve planlarını kendisinin çizdiği bu villayı Hisar üstündeki ağaçlıklar içerisine yaptırarak, eve de Farsça da Yuva anlamına gelen “Aşiyan” ismini verdi.

           Recaizade Ekrem Bey, Şair-i Azam Abdülhak Hamid Tarhan, Ali Ekrem Bolayır, Namık Kemal ve Edebiyat-ı Cedidecilere ait fotoğraf ve kitaplarında müze koleksiyonuna bu dönem içinde katıldığını görmekteyiz.

             1959 yılında Şair Nigar Hanım’ın eşyaları, kitapları ve arşivi de müzeye getirilerek koleksiyon zenginleştirilmiştir.
Müze ev olması sebebiyle; diğer müzelerden biraz farklı bir dokusu ve sunumu bulunan Aşiyan, önemli bir edebiyatçının evi ve eserini temsil etmektedir. Ayrıca; bir edebiyat müzesi niteliğini de taşıması dolayısıyla kendi alanında oldukça ilgi çeken müzelerden birisidir.

             Ülkemizin önemli aydınlarından ve sanatçılarından Tevfik Fikret ve diğer dönem edebiyatçılarını Aşiyan Müzesi”nde ziyaret edebilir, kültürel hayatımızın zengin bir parçasını burada görebilirsiniz. Birçok önemli eserin yanı sıra manzarası ile dünyada boğazı gören en güzel pencere olarak bilinen Aşiyan’ın yatak odası, bu anlamda görülmeye değer bir yerdir.

Biz  burada  sadece  dıştan görüntü  alabildik çünkü içeride resim  çekmek  malesef  yasak. Bu arada  yukarıda  anlatılan bütün  bilgiler  bizlere müzede görevli olan   rehber eşliğinde  verilmiştir.

             Öğrencilerimiz yapılan  geziden  son derece  memnun  olmuşlardır.

 

| Paylas