blok_reklamlar1
Asfa’da Âmin Alayı Coşkusu

Ecdadımızın eğitime verdiği önemin göstergesi olan bir Osmanlı geleneğidir Âmin Alayı. Çocuğun okula başladığı günü adeta törene ya da eğlenceli bir şölene çeviren bir uygulamadır.

 

Böylece okul çağına gelen çocukların mahallesinde,  ailesinde ve okulunda, adeta okumaya başlamasına saygı gösterisi niteliğinde törenlerle okula uğurlanması ve kabul edilmesi gerçekleştirilir.

 

Osmanlı, eğitime verdiği değeri işte bu törenle taçlandırıyordu. Öğrencilerin ilk günlerinde okula alışmalarını ve heyecanlarını kolay atlatmalarını sağlayan uygulama önemli bir pedagojik yaklaşım örneğidir.

 

Asfa Eğitim Kurumları olarak tekrar bir ilki yaşatmak istedik ve okula yeni başlayan 1. Sınıf öğrencilerimize yönelik 17 Eylül 2016 Cumartesi günü saat 14.00 da ‘ Amin Alayı’ programını gerçekleştirdi.

Mehter Takımı gösterisi ile başlayan program Genel Müdür Sn. Belma Uysal Hanımın açılış konuşmaları ile devam etti.

 

Minikler tertemiz yürekleri ile eğitim hayatına başladıkları bu ilk günde dualara Amin diyerek hayatlarında onlar ve aileleri için önemli yeni bir döneme başlamış oldular.

 

Onların heyecanlarını atlatmalarına yardımcı olmak, okula olan sevgi ve bağlılıklarını güçlendirecek bu uygulamada: aile içinde özel hazırlık, okula ailecek geliş, mehter eşliğinde geçit töreni, toplu dua programı gibi birçok motive edici etkinlikler yer aldı.

 

Konuşmacı olarak Doç Dr. Zekai Mete’nin de katıldığı programda, ilahi grubu güzel ilahileri ile programa renk kattı. Velilerin de iştirak ettikleri programda öğrenciler öğretmenleri eşliğinde güzel temenni ve dualara hep bir ağızdan Amin diyerek ilk gün hediyelerini aldılar.

 

İlgi ve coşkuyla devam eden program Mehter Takımının güzel gösterisi ile sona erdi.

Asfa Eğitim Kurumları olarak tüm öğrencilere başarılar diler, yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

 

Âmin Alayı programımızı 360° kamera çekimi ile izleyebilirsiniz.

 

 

| Paylas